Kurban eti nasıl pişirilir? En güzel kavurma tarifi sizlerle!

Kurban Bayramı'nın gelmesi ile birlikte günün en çok araştırılan başlıkları arasında Kurban eti nasıl pişirilir? Kavurma nasıl yapılır? soruları yer aldı. Kurban Bayramı klasiği olarak kesilen kurbanın etinden ilk olarak kavurma yapılıyor. Bayram boyunca sofralarımızda yer alacak olan kavurmanın püf noktalarına haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. En güzel kavurma tarifi sizlerle...

1 / 3

Kurban eti nasıl pişirilir? Kavurma nasıl yapılır? sorularının yanıtları bugünün en çok araştırılan başlıkları arasında yer alıyor. Hz. Peygamber (s.a.s.), kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir. Kurban Bayramı'nın gelmesi ile birlikte en nefis kavurma tarifleri araştırılmaya başlandı. Bayram boyunca sofralarımızda yer alacak olan kavurmanın püf noktalarını sizler için derledik. İşte en güzel kavurma tarifi haberimizde..

KURBAN ETİ NASIL PİŞİRİLİR?
Doğru yöntemlerle pişirilmediği takdirde kanserojen öğelerin oluşumuna, vitaminlerin kaybına ve besin zehirlenmelerine neden olan kırmızı etlerin, ızgara, fırın ve haşlama yöntemiyle pişirilmesi öneriliyor.

Kurban bayramında özellikle kırmızı etin tüketimi artış gösteriyor. Ancak kırmızı et pişirirken birkaç konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Ülkemizde kurban kesilir kesilmez hemen evlerde çeşitli yöntemlerle pişirilir ve sonra etin kuruluğu ve sertliğinden şikâyet edilir. Oysa eti dinlendirmek ve tuzlamak kurban etinin hak ettiği lezzeti sağlayacaktır.